اخبار

فرماندار قروه:

برخی از تعاونی ها صرفا اسم تعاون را یدک می کشند

فرماندار قروه گفت: بعضی از تعاونی ها به صورت صوری عنوان تعاونی را یدک می کشند که این خود آسیب بزرگی برای بخش تعاون است.
 برخی از تعاونی ها صرفا اسم تعاون را یدک می کشند

پرویز کولانی شامگاه سه شنبه در دیدار با تعاونی های شهرستان قروه در فرمانداری افزود: یکی از عواملی که تاکنون باعث شده اقتصاد تعاونی کشور آن طور که باید و شاید در عرصه اقتصاد خود را نشان ندهد همین صوری بودن تعاون است.
به گفته وی برخی از تسهیلات مختص به تعاونی ها است که برخی از عنوان تعاونی بهره برداری شخصی می کنند و این یکی از آسیب هایی است که باید به این سمت نرویم.
کولانی با اشاره به یکی از تفاوت های اقتصاد اسلامی با سایر اقتصادهای دنیا بحث اقتصاد تعاونی است گفت: موضوع تعاون یک موضوع با مبنا و ریشه ای است که ریشه آن در قرآن، احادیث نبوی و کلام ائمه اطهار آمده است که باید همدیگر را در کارهای خیر یاری کرد.
وی افزود: در برنامه های پنج ساله توسعه و برنامه ششم توسعه بخش عظیمی از برنامه های کلان کشور در خصوص موضوع اقتصاد تعاونی است که در سند چشم انداز کشور جهت شکوفایی و رسیدن به افق سند چشم انداز روی اقتصاد تعاونی حساب ویژه ایی باز شده است.
فرماندار قروه ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع نگاه دولت و نگاه مجموعه نظام به تقویت اقتصاد تعاونی یک نگاه ویژه ایی است که باید در تحقق این موضوع کمک کرد.
کولانی با اشاره به اینکه در محتوای وضعیت تعاون اشکالاتی وجود دارد اظهار کرد: برخی از واحدها معنای واقعی تعاونی را ندارند و اقدام به تعاون صوری و فردی می کنند بنابراین باید به سمت تعاونی جمعی حرکت کرد.
وی با بیان اینکه نقش تعاونی ها در اقتصاد کشور قابل انکار نیست افزود: بخش مهمی از اقتصاد کشور چه در بحث صادرات، تولیدات، حوزه های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات؛ تعاونی نقش دارد و نگاه مسئولان نگاه به تقویت تعاون و تشکل های تعاونی است.
کولانی گفت: تعاون مثل سرمایه گذاری دولتی و خصوصی نیست بلکه علاوه بر اینکه کار اقتصادی یک کار اجتماعی است و تعاون یک تبلیغ در مسائل اخلاقی،اجتماعی و فرهنگی است که می تواند اثرات مثبتی در جامعه داشته باشد.
رئیس اداره کار،تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان قروه نیز در این نشست اظهار کرد: تعاونی نقش مهمی در جلوگیری از فساد سیستمی دارد و اگر کارها و شرکت ها به صورت تعونی باشد اقتصاد و شور کمتر دچار فساد می شود.
کورش شعبانی افزود: بهترین راه عدالت اجتماعی و تجمیع ثروت های خُرد از طریق تشکل های تعاونی است.
به گفته وی در سال جاری 12 تعاونی جزء تعاونی های برتر شهرستان، سه تعاونی برتر استان و یک تعاونی به عنوان تعاون برتر ملی معرفی شده است.
مدیر عامل تعاون مصنوعات سنگی مجمع شاهد و ایثارگر شهرستان قروه هم در این نشست به برخی از مشکلات واحد تولیدی خود اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ملک در اختیار و تملک آن ها نیست و به صورت استیجاری است.
محمد مهدی حیدری افرود: این تعاونی تاکنون از تسهیلات بانکی با بهره کم دریافت نکرده اند.
وی اضافه کرد: این تعاونی با توجه به اینکه جز جامعه ایثار و فرزندان شاهد است باید مورد توجه قرار گیرد.
حیدری با اشاره به استحصال سنگ معادن و واگذاری سنگ ها به کارگاه های تولیدات سنگ های تزئینی اظهار کرد: این واحد تعاونی برای دریافت مواد اولیه سنگ به مشکل برخورد کرده است.
وی با انتقاد از شرکت توسعه صنایع و معادن کوثر افزود: با توجه به اینکه این تعاونی زیر نظر بنیاد شهید است معدن کوثر قول هایی را داده اما عملی نشده است.
حیدری اضافه کرد: همان طور که شرکت توسعه صنایع و معادن به کارگاه تولیدات سنگ های تزئینی سریش آباد سنگ هایی را با قیمت متناسب و ارزان عرضه می کند انتظار داریم از واحد تعاونی ما نیز حمایت کند.
وی با اشاره به اینکه این تعاونی فعالیت خود را از 15 فروردین سال جاری آغاز کرده است گفت: هدف ایجاد این کارگاه در راستای تولید، اشتغال، جلوگیری از خام فروشی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است.
حیدری با بیان اینکه این کارگاه تاکنون موفق به تاسیس مجهزترین کارگاه سنگ مرمر در شهرستان قروه شده است ادامه داد: هر جامعه ایی که صنعت و حرفه ایی دارند بر اساس داشته ها و پتانسیل های آن منطقه است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه قروه جز غنی ترین و مرغوب ترین معادن سنگ از جمله مرمر است اما به دلیل اینکه در دست بخش خصوصی است به صورت خام فروشی از کشور خارج می شود و ضرر بزرگی به اقتصاد کشور وارد می کند

بازدید [ 1753 ]