اخبار

قروه

گزارشی از عملکرد دولت در استان کردستان و شهرستان قروه

نشست شورای اداری شهرستان قروه با حضور معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان و نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی و به مناسبت گرامیداشت «هفته دولت» برگزار شد .
گزارشی از عملکرد دولت در استان کردستان و شهرستان قروه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، پرویز اوسطی شامگاه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان قروه که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر در شهرستان قروه حرکت در حوزه تولید چندان قابل قبول نیست و در بعضی از بخش‌ها سوء مدیریت دیده می‌شود که نیاز است این وضعیت اصلاح گردد.

به گفته وی کشور دارد اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کند و باید شرایط اقتصادی پیش آمده مدیریت شود و مدیران از این ظرفیت نهایت استفاده را ببرند.

اوسطی از تشکیل زنجیره‌های تولید با توجه به ارزشی که در کردستان موجود است گفت و تلاش برای پیش بردن جهش تولید با رویکرد اقتصاد مردمی و تولید مردمی و دانش بنیان را مهم خواند.

وی از پیگیری برای ۱۵ درصد تخصیص اعتبارات بانک‌های دولتی به بخش کشاورزی که جزو قانون برنامه ششم توسعه است، خبر داد و افزود: در حال حاضر به جز بانک کشاورزی و بانک ملی، دیگر بانک‌ها در این زمینه اقدامی نداشته‌اند و ما به دنبال تحقق ۱۵ درصدی سهم بانک‌ها در این زمینه استانی و کشوری هستیم.

اوسطی در ادامه به تشکیل فراکسیون توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی اشاره کرد و یادآور شد: این ظرفیتی است برای فرآیند توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در سطح استان که باید بهترین بهره را برد.

وی اصلی ترین مشکل در شهرستان قروه را مربوط به آب دانست و بیان کرد: در حوزه آب انتظار مردم انتقال آب به قروه است و مکاتبات لازم در این زمینه انجام شده و باتوجه به وضعیت نامناسب دشت‌های قروه این مهم در اولویت قرار دارد.

این نماینده مجلس به تلاش برای احداث سد مخزنی در شهرستان اشاره کرد و افزود: قروه تنها شهرستان بدون سد است و با راه اندازی یک سد می‌توان مدیریت آب را به دست گرفت.

پرویز اوسطی به کنترل آب به صورت حجمی توسط کشاورزان اشاره کرد و از پیگیری برای فاضلاب در دزج و دلبران و وینسار گفت.

وی همچنین رفع مشکلات مرتبط به انرژی را مهم دانست و بیان کرد: از معاون برق و انرژی درخواست ۲۰ میلیارد تومان برای برق رسانی به چاه‌های کشاورزی و بهسازی شبکه فرسوده برق رسانی در کنار روشنایی معابر را داده و تا بخشی از عمده مشکلات حوزه کشاورزی رفع گردد.

اوسطی با بیان اینکه ارزش افزوده لازم برای روشنایی معابر به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شود، اما شهرداری‌ها زیر بار انجام مسئولیت نمی‌روند، عنوان کرد: نیاز است در این زمینه هماهنگی و تعامل صورت گیرد تا این مشکل در شهرستان هم برطرف شود.

نماینده مردم قروه در مجلس همچنین از تلاش برای کمک‌های بهتر کمیته امداد به مددجویان و پیگیری مطالبات آنان خبر داد.

تأکید بر اجرایی شدن زنجیره فولاد، برگشت حقوق معادن به استان، احیای کارخانه فولاد زاگرس که هم اکنون در اختیار بانک سپه قرار دارد از دیگر مواردی بودند که اوسطی پیگیری آنها را مهم خواند.

وی این بار از طرح سؤال از وزیر بهداشت گفت و بیان کرد: از وزیر بهداشت در خصوص وضعیت نابسامان حوزه بهداشتی و درمانی دو شهرستان قروه و دهگلان سؤال کرده و خواستار رسیدگی به حوزه بهداشت و درمان شدم.

اوسطی تأکید کرد که باید احداث بیمارستان دوم در قروه پیگیری و در این زمینه به طور جدی کار شود چون بیمارستان شهید بهشتی فرسوده بوده و پاسخگوی نیاز مردم شهرستان نیست.

وی گریزی هم داشت به پیگیری مشکلات در حوزه محیط زیست و عنوان کرد: در زمینه بازیافت زباله که اصلی ترین مشکل زیست محیطی شهرستان است با رئیس سازمان محیط زیست دیداری داشته و قرار شد تا در صورت جذب سرمایه گذار از محل صندوق ملی حمایت لازم شود لذا باید برای جذب سرمایه گذار یا از طریق بخش خصوصی و یا خود شهرداری‌های منطقه به صورت مشارکتی اقدام کنند تا این معضل برای همیشه حل شود.

اوسطی در ادامه به انتقاد از عملکرد فنی و حرفه‌ای استان پرداخت و گفت که در این سال باید تلاش بیشتری شود و با رایزنی‌های صورت گرفته توسط مسئولان کشوری قول دادند که کردستان به عنوان پایلوت مهارت جامعه محور در سطح کشور انتخاب شود.

به گفته وی با این انتخاب مصداق جهش مهارت در سال جهش تولید در کردستان را خواهیم داشت و خروجی این طرح این خواهد بود که هرجایی نیروهای آموزش دیده را به کار گیرد دولت حمایت خود را دارد.

این نماینده مجلس در ادامه سخنان خود از گرفتن مجوز برای دپارتمان تخصصی گلخانه در شهرستان خبر داد و به پیگیری برای شهر شدن روستای مالوجه اشاره کرد و گفت: در جریان پیگیری برای ارتقای مالوجه به شهر اعلام شد که کار کارشناسی این مسئله تمام شده و قرار است به زودی ابلاغ شود.

پرویز اوسطی همچنین به پیگیری برای ارتقای روستاهای قوری چای و وینسار هم اشاره کرد و خطاب به مدیران شهرستان خواستار رعایت تکریم ارباب رجوع شد.

خالد جعفری شامگاه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان قروه که با حضور نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس برگزار شد، اظهار داشت: امروز اقتصادی که بیمار است در شرایط خطر نیازمند مراقبت بیشتر است و همین شرایط بود که امسال به نام جهش تولید نامگذاری شد.

به گفته وی در شرایط سخت است که همه در حال فعالیت و کار هستند و باید دانست که هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست اما می‌بینیم که تولید می‌شود و این را باید مدیریت کرد.

جعفری با بیان این مه پروژه‌های قابل افتتاح در استان را به چند دسته تقسیم کرده‌ایم، افزود: در کل استان تعداد پروژه‌های اقتصادی قابل افتتاح ۳۸۴ طرح با ۴۱۷ میلیارد تومان است که از این تعداد ۱۲ پروژه شاخص با اعتبار ۹۱۰ میلیارد تومان وجود دارند که به بهره برداری رسیده‌اند اما دنبال این هستیم که با حضور وزرا افتتاح شوند.

وی به بهره برداری از ۷ پروژه بزرگ تا آخر سال جاری به مبلغ ۶۱۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت که در کنار پروژه‌های اقتصادی به میزان ۴۱۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.

جعفری اجرای زنجیره فولاد و راه آهن با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومان در کنار تأکید برای پروژه انتقال آب را از پروژه‌های شاخص استان دانست.

جعفری بار دیگر با تأکید گفت که برای پروژه انتقال آب به قروه ۱۰۰ هزار هکتار تخصیص یافته که نیازمند تأمین بودجه است و باید در این زمینه اقدام اساسی صورت گیرد.

وی در ادامه به مشکلات حوزه کسب و کار اشاره کرد و گفت: در رابطه با بحث مدیریت کسب و کار مسایلی هست که در قالب بهبود دید کسب و کار در نشست‌های مختلف مدنظر قرار داده‌ایم.

جعفری با بیان اینکه در رابطه با مجوزها با توجه به شروع سامانه پنجره واحد پیگیر هستیم که جواب هر استعلام حداقل در ۷ روز داده شود گفت که برای اینکه بتوان شفاف سازی را بهتر انجام داد و سیستم اداری سلامت باشد و مردم اعتماد کنند نیاز است این مدت زمان کاهش یابد.

بر اساس سخنان وی در تأمین منابع مالی یکی از اولویت‌ها مربوط به بانک هاست و عملکرد بانک‌ها در این زمینه به طور دقیق رصد می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه کردستان یک استان کشاورزی است که اگر طرح‌های پیشران صنعتی ارائه می‌شود بیشتر در حوزه صنایع تبدیلی و انبار برای نگهداری محصول است.

وی به تاب آوری در حوزه تولید اشاره داشت و تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود از کرونا گرفته تا تحریم‌ها تلاش ما بر این است که تولید را به تاب آوری برسانیم و تقویت کنیم.

مطابق اظهارات اوسطی استانی داریم که مردم و سرمایه گذار ضعیف‌تر از جاهای دیگر بوده و جذب سرمایه گذار و حمایت مالی و نگهداری صنایع و حضور در چرخش تولید ضروری است.

جعفری گفت: شرایط بازار نامناسب بوده و بازاری تحت فشار است و تقاضا بسیار کم شده و ما برای تقویت بازار و تقویت تقاضا همزمان در حال کار هستیم.

 

بازدید [ 110 ]
برچسب ها