اخبار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قروه ؛

پیش بینی می شود 170 هزار تن گندم در شهرستان تولید و همین مقدار نیز به صورت تضمینی خریداری شود

جلسه کارگروه هماهنگی برداشت و خرید تضمینی گندم به ریاست موحد امان اللهی فرماندار شهرستان قروه و با حضور صالحی مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان، حنیفی مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی ، اسکندری مدیر کل سازمان تعاون روستایی استان کردستان و اعضای کارگروه برگزار شد .
پیش بینی می شود 170 هزار تن گندم در شهرستان تولید و همین مقدار نیز به صورت تضمینی خریداری شود

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، فرماندار شهرستان قروه با تأکید بر اینکه مهمترین مورد در حال حاضر تأمین کمباین برای برداشت است، افزود: با وجود ۱۵۵ دستگاه کمباین که متعلق به شهرستان است اما نیاز به ۴۰۰ دستگاه دیگر هم برای برداشت به موقع داریم و باید تأمین گردد.

به گفته «موحد امان اللهی» برگزاری دوره آموزشی برای کارشناسان، فراهم کردن زیر ساخت مناسب در مراکز خرید، تأمین اعتبار لازم جهت سمپاشی و به کارگرفتن نیروی انسانی به اندازه لازم از جمله مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

همچنین متوقف کردن کمباین های معیوب که باعث ریزش میزان محصول حمل شده می شوند در کنار رفع ترافیک در مسیرهایی که به مراکز خرید مربوط هستند و تأمین سوخت کمباین ها و کامیون ها از دیگر مشکلاتی بودند که فرماندار قروه رفع آنها را مهم دانست.

«امان اللهی» به اطلاع رسانی درست و به موقع بخشداریها و دهیاریها در راستای جلوگیری از آتش زدن زمین های کشاورزی بعد از برداشت و اعلام نرخ گندم و هزینه حمل و نقل به کشاورزان اشاره کرد.

او همچنین خواستار نظارت بر عملکرد شرکت های حمل و نقل، دقت در بارگیری محموله ها و صدور بارنامه ها، پرهیز از صدور بارنامه و معرفی نامه به صورت دستی شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قروه نیز در این جلسه با اشاره به احتمال کاهش تولید گندم نسبت به سال گذشته ، گفت : پیش بینی می شود میزان تولید گندم در شهرستان به ۱۷۰ تا ۱۷۵ هزار تن برسد و میزان خرید هم ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار تن باشد.

خسرو کریمی پناه افزود : سطح زیر کشت گندم آبی در قروه ۱۲ هزار و 1۰۰ هکتار و گندم دیم 73 هزار هکتار است و مبلغ خرید تضمینی گندم نیز هزار و ۷۰۰ تومان به صورت پایه با ۴ درصد افت مفید و ۲ درصد افت غیرمفید خواهد بود که باتوجه به سطح کیفیت گندم این مبلغ تا هزار و ۷۵۰ تومان هم افزایش می یابد .

کریمی پناه میزان ظرفیت سیلوهای صنعتی شهرستان را ۹۰ هزار تن، سیلوهای اداره کل غله را ۲۵ هزار تن و مراکز خرید موقت تعاون روستایی را ۲۸ هزار تن عنوان کرد.

در این جلسه پیمان اسکندری مدیر تعاون روستایی کردستان ظرفیت مراکز تعاون روستایی را ۲۸ هزار تن عنوان کرد و گفت : با این وجود در سال گذشته میزان ۸۸ هزار و ۵۵۰ تن گندم در شهرستان قروه از طریق مراکز تعاون روستایی خریداری شد که شامل ۱۷ هزار و ۹۱۸ تن محموله بود.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان نیز با بیان اینکه قروه نگین استان در زمینه تولید گندم است ، گفت : بر اساس بخشنامه مرتبط ، باید در مراکز موقت خرید تعاون روستایی محموله زیر ۸ هزار تنی و در سیلوها هم بالای ۸ هزار تن تخلیه شود .

جمال صالحی همچنین به ممنوع بودن پذیرش گندم وارداتی و سنواتی در مراکز خرید در کنار بلوکه کردن پول کشاورز توسط بانک اشاره کرد و گفت که به هیچ عنوان نباید خرید گندم قطع گردد.

وی ساعت کاری مراکز خرید موقت برای پذیرش و تخلیه گندم را از ۸ صبح تا ۲۲ شب عنوان کرد و بیشتر از آن را باعث خستگی و ضرر به کشاورز دانست.

جلسه کارگروه هماهنگی برداشت و خرید تضمینی گندم

بازدید [ 333 ]
برچسب ها