اخبار

در گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل ؛

پروژه‌ مکانیکی آبخیزداری حوزه آبخیز چمقلو به بهره برداری رسید

پروژه‌ مکانیکی آبخیزداری حوزه آبخیز چمقلو به بهره برداری رسید

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه، به مناسبت هفته پدافند غیر عامل و با حضور حسین الماسی سرپرست فرمانداری شهرستان قروه، سردار مهرجو معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان،شریفی پور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان،بخشدار مرکزی،فرمانده سپاه قروه ، جانشین فرمانده نیروی انتظامی شهرستان و جمعی از مدیران و روسای ادارات سطح شهرستان پروژه‌ مکانیکی آبخیزداری حوزه آبخیز چمقلو افتتاح شد .

حسین الماسی سرپرست فرمانداری شهرستان قروه در این مراسم از فعالیت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان و شهرستان قروه در خصوص کارهای ارزشمند آبخیزداری و اجرای پروژه های آبخوان داری  در حوزه های حسین آباد ظله جوب و چمقلو تقدیر کرد .

معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کردستان گفت : در سال 97 با نگاه ویژه مقام معظم رهبری به پروژه های آبخیزداری، استان کردستان بهره بسیار خوبی برد و 12 میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی را به خود اختصاص داد و حدود 320 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی را توانستیم با این سازه ها و پروژه های مشابه تحت عنوان  تقویت پوشش گیاهی، مکانیکی و بیو مکانیکی پوشش داده شد .

سردار مهرجو عنوان کرد : در سال 98 اعتبارات این حوزه تا 120 درصد رشد داشت که در شهرستان قروه و در سال 97  حدود 15 درصد این اعتبارات یعنی مبلغی حدود 2 میلیارد و 200 میلیون تومان در 2 حوزه حسین آباد ظله جوب و چمقلو  هزینه شد .

وی اهداف این پروژه ها را کنترل و مدیریت روان آب و ساماندهی رودخانه ها، حفاظت از زیرساخت های روستایی، حفاظت از مراکز جمعیتی ، تقویت کشاورزی و سفره های آب زیر زمینی منطقه عنوان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قروه نیز گفت : پروژه حوزه آبخیز چمقلو در سال 97 مطالعات آن به اتمام رسید و در سال 98 عملیات اجرایی پروژه ها از سرشاخه ها و پایین دست و خروجی در در راستای تقویت حوضه آبخیز، پدافند غیر عامل و مهار سیلاب های مخرب ، آغاز شد .

بهزاد شریفی پور افزود : اگر به طور میانگین سالیانه 350 میلی متر بارندگی داشته باشیم 26 میلیون متر مکعب حاصل از نزولات جوی در حوزه آبخیز چمقلو خواهیم داشت که 12 میلیون متر مکعب به صورت روان آب از این حوزه خارج می شود  که در اثر اجرای این پروژه ها سطحی بالغ بر 8 میلیون متر مکعب فقط در حوزه آبخیز چمقلو به 42 حلقه چاه که در این حوزه واقع شده را منتفع خواهد کرد .

پروژه‌ مکانیکی آبخیزداری حوزه آبخیز چمقلو به بهره برداری رسید

بازدید [ 141 ]