اخبار

فرماندار شهرستان قروه ؛

قاچاق کالا مهمترین تهدید پیش روی اقتصاد کشور

جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان قروه برگزار شد
قاچاق کالا مهمترین تهدید پیش روی اقتصاد کشور

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ریاست موحد امان اللهی فرماندار شهرستان قروه و با حضور علی خداویسی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان برگزار شد .

 

فرماندار شهرستان قروه با بیان اینکه پدیده قاچاق اقتصاد کشور را در خطر قرار داده است، گفت: هم اکنون قاچاق کالا مهمترین تهدید پیش روی اقتصاد کشور است.

 

موحد امان اللهی با اشاره به اینکه امروزه پدیده شوم قاچاق، اقتصاد کشور را در خطر قرار داده است، اظهار داشت: در بحث قاچاق توجه به سامانه جامع ثبت انبارها مهم بوده و این در حالی است که حدود ۳ سال در پیچ و خم ثبت انبارها در این سامانه هستیم.

 

به گفته وی باید تمامی نواقص مرتبط به سامانه اطلاع رسانی شود و رفع گردد و در واقع تاکنون کارهایی که برای مبارزه با قاچاق کالا صورت گرفته کافی نبوده و نیست.

 

امان اللهی با اشاره به اینکه باید مبارزه با قاچاق کالا اصولی باشد، به سخنان رهبری مبنی بر تفکیک فعالیت کولبری از قاچاق اشاره کرد و گفت: در شهرستان قروه باید دانست که ورود و خروج کالا از چه طریقی صورت می گیرد و به دنبال محموله های درشت بود.

 

وی در ادامه بر تعیین تکلیف انبارهای ثبت شده در سامانه جامع انبارها تا پایان تیرماه تأکید کرد.

 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه آمار کشفیات باید مطابق قانون بعد از تعیین تکلیف نهایی اعلام شود، از عملکرد ضعیف این مهم در استان انتقاد کرد.

 

علی خداویسی با انتقاد از اینکه بعضی از ادارات کاشف ، آمارهایی بدون تعیین تکلیف نهایی اعلام می کنند، اظهار داشت: وقتی کالایی کشف و ضبط می شود تا زمانی که تعیین تکلیف نشده و در واقع مهر قاچاق بر روی آن ثبت نگردیده نباید اعلام شود.

 

به گفته وی وقتی هنوز مشخص نیست کالای کشف شده قاچاق است یا نه چطور بلافاصله جزو آمار قرار می گیرد، مگر نه اینکه پروسه تشکیل پرونده برای این موارد مطابق قانون لازم است طی شود.

 

خداویسی اصلی ترین آمار مرتبط به قاچاق کالا را توسط تعزیرات حکومتی دانست و تأکید کرد که در این خصوص باید مطابق قانون آمار کشفیات اعلام گردد.

 

خداویسی همچنین از عملیاتی نشدن بند ۳ ماده ۶ قانون قاچاق کالا در کردستان انتقاد کرد و افزود: در این قانون تمامی وظایف ادارات در زمینه مبارزه با قاچاق کالا عنوان شده و لازم است در این راستا با اداره صمت همراه و همگام بود.

 

وی با بیان اینکه عملکرد کردستان نسبت به دیگر استان ها مناسب نیست، از اینکه نسبت به میانگین کشوری هم عملکرد خوبی در استان وجود ندارد، گفت: انتظار می رود در این بخش شاهد فعالیت های بهتری باشیم.

 

مطابق اظهارات خداویسی با یکی دو قلم کالا گرفتن از یک مغازه نمی توان گفت که در بحث قاچاق درست عمل شده و معلوم نیست تا کی مسکنی عمل می شود.

 

رئیس تعزیرات حکومتی قروه نیز  از تشکیل ۲۲ فقره پرونده قاچاق کالا به ارزش بیش از ۴ میلیارد ریال در شهرستان مربوط به سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

 

حسین رحیمیان اظهار داشت: تعداد پرونده‌های قاچاق در قروه کم بوده و علت این کاهش معلوم نبوده و از طرفی بیان آمار از طرف هر دستگاهی اصولی نیست و تا زمان تشکیل پرونده در تعزیرات نمی‌توان گفت قاچاقی صورت گرفته است.

 

وی به آمار سه ماهه تعزیرات حکومتی شهرستان قروه اشاره کرد و افزود: در این مدت از ۲۲ پرونده وارده مربوط به قاچاق کالا و ارز ۱۷ مورد آن مختومه شده و ۵ فقره باقی مانده است.

 

به گفته رحیمیان درصد عملکرد تعزیرات حکومتی قروه در این سه ماه ۷۷ درصد بوده و مبلغ محکومیت در رأی به میزان ۴ میلیارد و ۳۴۷ میلیون و ۷۵۱ هزار و ۳۶۲ ریال در نظر گرفته شده است.

 

وی ۲۲ پرونده تشکیل شده را شامل ۵ فقره مختص به قاچاق چوب، ۱۲ فقره مربوط به کشفیات نیروی انتظامی، یک فقره مربوط به شبکه بهداشت و درمان و ۴ فقره هم مختص به اداره صمت دانست.

جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان قروه برگزار شد

بازدید [ 350 ]
برچسب ها