اخبار

معاون استاندار:

سهم کردستان از تسهیلات اشتغالزایی در روستاها، 300 میلیارد تومان است

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار کردستان گفت: 10 هزار میلیارد تومان در کشور برای حمایت از اشتغال روستاها در نظر گرفته شده که سهم کردستان از این میزان، 300 میلیارد تومان است که بزودی ابلاغ می شود.
سهم کردستان از تسهیلات اشتغالزایی در روستاها، 300 میلیارد تومان است
به گزارش روابط عمومی فرمانداری قروه، حسین فیروزی عصر یکشنبه در نشست اقتصاد مقاومتی شهرستان قروه اظهار کرد: این میزان تسهیلات برای ایجاد شغل و حمایت از طرح های اشتغالزایی در روستاها پیش بینی شده و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته برای افراد تحت حمایت سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) افزود: تسهیلات حمایتی، مشاغل خانگی و صندوق کارآفرینی امید تا پایان بهمن در استان کردستان 200 میلیارد تومان است که سهم شهرستان قروه به میزان 18 تا 20 میلیارد تومان از این مبلغ است که پرداخت خواهد شد.

فیروزی از مدیران بانک ها خواست برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد با این دو ارگان همکاری کنند چرا که این امر سطح زندگی آنها را تغییر می دهد.

به گفته وی، اختصاص از این محل برای اشتغال و کارآفرینی هیچگونه محدودیتی ندارد و سرمایه در گردش، طرح های توسعه ای و طرح های ایجادی شامل این بسته اشتغال خواهد شد.

فیروزی از مدیران بانک ها خواست زمان رکود پرونده ها را به زیر 15 روز تقلیل دهند و با کوتاه کردن زمان رسیدگی به پرونده ها و هماهنگ شدن کمیته فنی بر اساس چارچوب قانونی، رویه حمایتی و اشتغال و رونق تولید را جایگزین رویه نامطلوب، ضد تولید و ضد اشتغال کنند.

وی اضافه کرد: در سال 96 با کمک بانک ها، دستگاه های اجرایی و رسانه ها از طریق جذب سرمایه گذار و معرفی توانمندی های شهرستان و استان با فرهنگسازی بیش از 30 هزار شغل پایدار ایجاد شد.

فیروزی افزود: باید مدیران دستگاه های اجرایی و کارشناسان در دهستان ها، بخش ها، روستاها و شهرها طرح های موضوع برنامه اشتغال فراگیر یا یکی از بسته های پنج گانه اقتصاد مقاومتی را معرفی کنند و اطلاع رسانی لازم را به مردم و کارآفرینان و تولیدکنندگان ارائه دهند.

 

وی اضافه کرد: مردم می توانند به دستگاه های اجرایی ذی ربط مراجعه کنند و درخواست وام و تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش، طرح های توسعه بنگاه ها و طرح های ایجادی ارائه بدهند.

او تاکید کرد: زمان درخواست متقاضی برای دریافت تسهیلات بانکی تا رسیدن به بانک باید کاهش یابد و مدیران بانک ها رسیدگی پرونده ها را بر اساس ساده ترین روندها و رویه ها پیگیری کنند.

معاون استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: از اعتبارات 642 میلیارد تومانی استان کردستان در بخش صنعت هم سهم شهرستان قروه 60 میلیارد تومان است که قابلیت ارتقا و افزایش را تا 100 میلیارد تومان دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان نیز در این نشست گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از سه هزار نفر در استان در طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی ثبت نام کرده اند که از این تعداد،870 نفر از شهرستان قروه هستند.

احمد رشیدی با بیان اینکه از 870 نفر سهم شهرستان قروه در طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی 252 نفر واجد شرایط بودند، افزود: با حمایت 135 بنگاه و واحد پذیرنده در شهرستان قروه در زمینه های خدماتی، کشاورزی، تولیدی و موارد دیگر از این طرح، تاکنون 22 نفر کارورزی خود را در این شهرستان آغاز کرده اند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری کردستان هم در این نشست گفت: از سال گذشته تاکنون چهار تفاهم نامه با بانک های عامل و با حضور نمایندگان بنیاد شهید، بنیاد برکت و بنیاد علوی برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی منعقد شده است.

کورش مرادی با بیان اینکه اعتبارات این چهار تفاهم نامه در استان کردستان از سال گذشته تاکنون 60 میلیارد تومان بوده است، افزود: سود این تسهیلات در طرح های اشتغالزایی و روستایی هشت درصد است که 10 درصد کمتر از مصوبه شورای پول و اعتبار است.

وی با تاکید بر اینکه محل اجرای طرح ها حتما باید در نقاط روستایی باشد و انتفاع این طرح ها مختص روستاییان است، اظهار کرد: سقف این تسهیلات از 100 میلیون تومان تا 2 میلیارد تومان است که برای اجرای این کار 2 کمیته و کارگروه تشکیل شده است.

مرادی یادآور شد: از اعتبار 60 میلیارد تومانی استان کردستان سال گذشته سهم شهرستان قروه 2 طرح منجر به پرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی شد و 2 طرح دیگر به بانک معرفی شده و در مرحله پرداخت است.

وی اضافه کرد: در سال جاری پنج طرح به ارزش سه میلیارد و 400 میلیون تومان به بانک معرفی شده و در حال عقد قرارداد است.

مردای افزود: از محل تسهیلات پست بانک در سال جاری، 56 طرح به ارزش سه میلیارد تومان از شهرستان قروه را به این بانک برای پرداخت معرفی کرده ایم.

بازدید [ 850 ]
برچسب ها