اخبار

فرماندار شهرستان قروه :

زنگ خطر آب در قروه ، سالهاست به صدا در آمده

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قروه برگزار شد
زنگ خطر آب در قروه ، سالهاست به صدا در آمده

فرماندار شهرستان قروه :

زنگ خطر آب در قروه ، سالهاست به صدا در آمده

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قروه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه  ، موحد امان اللهی شامگاه دوشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قروه با بیان اینکه زنگ خطر آب در قروه سالهاست به صدا درآمده، از بی تفاوتی مسئولان وقت نسبت به این مشکل اساسی گفت.

امان اللهی افزود : در حال حاضر شهرستان قروه در بحث آب شرب با مشکل جدی روبرو است و بسیاری از روستاها که منابع تأمین آب آن ها به صورت زنجیره به هم متصل است در معرض خطر قرار دارند.

امان اللهی اظهار داشت : اولویت با تأمین آب شرب شهرستان است و  محل تأمین صد در صد آبهای قروه از منابع زیرزمینی می باشد که به معنای استفاده از سرمایه است  و همین مسئله منطقه را در معرض خطر قرار داده است.    

وی با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر برای جبران منابع آب های زیرزمینی بی اثر بوده ، گفت: بر پیکر بی جان قروه وجود هر یک چاه همانند زخمی است که بر آن نشسته و امروزه هزار و 300 حلقه چاه مازاد بر ظرفیت،  این منطقه را به مرز نابودی کشانده است.

امان اللهی خواستار افزایش نظارت ها، فعال کردن گشت ها و توجه به حفاظت از منابع آب های زیرزمینی و مراقبت از دشت های ممنوعه شهرستان شد.

 

رئیس امور آب شهرستان قروه نیز در این جلسه از انسداد 18 حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری خبر داد و توضیحاتی در خصوص وضعیت آبخوان های سه دشت ممنوعه منطقه ارائه کرد .

عباد بشیری میزان افت سالانه در دشت قروه به مساحت ۱۶۹ کیلومتر مربع را 72 سانتی متر با کسری مخزن 63.1 میلیون مترمکعب دانست و همچنین به میزان 61 سانتی متر افت سالانه در دشت چهاردولی به مساحت ۳۲۱ کیلومتر مربع با کسری مخزن 95 میلیون مترمکعب اشاره کرد. 

بشیری در ادامه میزان افت سالانه در دشت دهگلان را به مساحت 780 کیلومتر مربع، 1/17سانتی متر با کسری مخزن 543.2 میلیون مترمکعب دانست.

وی در ادامه از تعداد هزار و 50 مورد چاه برقی هوشمند گفت که 980 کنتور هوشمندی برقی بر روی آن ها نصب شده و همچنین 10 مورد کنتور هوشمند دیزلی هم بر روی 738 چاه دیزلی هوشمند نصب گردیده است.

بشیری تعداد چاه های شهرستان را در ۴ بخش شهری، روستایی، کشاورزی و صنعت دانست و افزود: ۲۶ حلقه در بخش شرب شهری با برداشت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه و ۳۷ حلقه در بخش شرب روستایی با برداشت ۳ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۹۷ مترمکعب به صورت سالانه وجود دارد.

مطابق اظهارات وی تعداد چاه های بخش صنعت ۹۸ حلقه با برداشت ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه بوده و همچنین بیشترین تعداد حلقه چاه مختص به بخش کشاورزی به میزان هزار و ۶۶۶ حلقه با برداشت ۹۷ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه است.

رئیس دادگستری شهرستان قروه نیز در این جلسه با انتقاد از بی تفاوتی ها در گذشته نسبت به وضعیت آب، اظهار داشت: دادگستری در زمینه حمایت از منابع طبیعی و آب هیچ گونه تعارفی با متخلفان ندارد و به شدت برخورد می شود.

به گفته حمیدرضا ملکی باید به گونه ای برخورد شود که کار به جایی نرسد مجبور به پر کردن چاه شویم بلکه قبل از اقدام به حفر چاه جلوگیری شود.

ملکی فرهنگ سازی در این راستا را مهم دانست و افزود: باید گشت های بازرسی به صورت ویژه فعال شوند و نسبت به این مشکل یک حساسیت همگانی ایجاد گردد و مراحل حفاظت از منابع آب مطابق قانون اجرا شود.

دادستان شهرستان قروه هم در این نشست اظهار داشت: قانون و قدرت در راستای حفاظت از منابع آب کنار هم قرار دارند و مهمترین مسئله در این میان اولویت بندی در مناطق برای بازرسی است.

به گفته سید جلال حاجی نصیری الزام به نصب کنتور هوشمند، استفاده از گشت های ویژه بازرسی به صورت مستمر، داشتن اطلاعات کامل از موارد مرتبط در راستای اجرای بهتر کارها باید صورت گیرد.

حاجی نصیری با بیان اینکه تکلیف قانونی در این زمینه مشخص است از داشتن همت با اولویت بندی لازم برای حرکت اثربخش گفت و تأکید کرد که اگر هر اداره ای به وظیفه قانونی خود عمل می کرد هیچ مشکلی پیش نمی آمد.

شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قروه

بازدید [ 228 ]