اخبار

قروه؛

خبر خوش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به مردم کردستان در خصوص زنجیره فولاد

جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روزه از 3 واحد صنعتی کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن ، کارخانه تولید سلیس و فلدسپات و معدن طلا ساریگونی قروه بازدید کرد.
خبر خوش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به مردم کردستان در خصوص زنجیره فولاد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، جعفر سرقینی در جریان این بازدید ها و در نشست خبری گفت : طرح زنجیره فولاد کردستان تأیید شده و پس از نهایی شدن وضعیت اراضی احداثی ، عملیات اجرایی پروژه واحد تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی در بیجار و واحد یک و نیم میلیون تنی فولاد در قروه به زودی آغاز می‌شود.

 

جعفر سرقینی افزود: آهن اسفنجی در بیجار تولید و در قروه تبدیل به فولاد و شمش خواهد شد که با راه اندازی زنجیره فولاد کردستان در واقع میزان صادرات این محصول صنعتی در کشور به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

 

در این بازدید ها ، معاون معدنی وزارت صمت ابتدا از کارخانه کنستانتره سنگ آهن در شهرک صنعتی آونگان بازدید کرد که بنا بر اظهارات ناصر ساریخانی مدیرعامل شرکت ارتا صنعت این کارخانه با سرمایه 22 میلیارد تومانی و با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در سال برای ۴۵ نفر اشتغالزایی کرده است.

 

وی با ابراز امیدواری گفت: این کارخانه در زمینه تولید کنسانتره برای کارخانجات فولاد سازی داخلی و کشور چین فعالیت دارد.

 

کارخانه تولید سلیس و فلدسپات دومین واحدی بود که از آن بازدید شد که این واحد با ظرفیت سالانه ۲۵ هزار تن برای ۲۱ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

 

در ادامه معاون معدنی وزارت صمت از سایت معدنی و کارخانه طلا ساریگونی قروه بازدید و از نزدیک در جریان روند فعالیت های این مجتمع معدنی قرار گرفت .

 

جعفر سرقینی در این بازدید گفت : امروزه اشتغال یکی از مباحث اصلی در کشور به خصوص در مناطق محروم است که معدن طلای قروه نمونه بارزی در این زمینه محسوب می شود که پروتکل‌ها و استانداردهای لازم را رعایت کرده و در حوزه اشتغالزایی و تولید پیش رفت قابل قبولی داشته است. 

 

سرقینی به مشکل زیست محیطی برخی معادن نیز اشاره کرد و گفت: ۳۵ درصد طلای دنیا با روش هیپ لیچ تولید می شود و در ایران هم ۸۵ درصد طلای تولیدی به همین شیوه است و در واقع این روش هیچ گونه مشکل زیست محیطی ندارد.

 

معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت پایش مرتب آب های زیرزمینی در این زمینه را مهم اعلام کرد و یادآور شد: همیشه به طور مداوم آب های زیرزمینی برای اطمینان یافتن از سالم بودن توسط دولت و سرمایه گذار پایش و گزارش آن مرتب رصد می‌شود. 

 

وی در خصوص پرداخت حقوق دولتی طبق قانون معادن نیز عنوان کرد : این حقی است که قانون برای مناطق معدنی در نظر گرفته است اما مشکل اینجاست که 15 درصد حقوق دولتی معادن پس از واریز به خزانه ملی به مناطق معدنی بازگردانده نمی شود.

 

سرقینی از پرداخت ۱۳ هزار  میلیارد ریالی حقوق دولتی توسط معادن کشور به حساب خزانه در سال گذشته خبر داد و افزود: از این مبلغ تنها سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال  بازگردانده شد حال برای ۱۵ درصد باید روی مبلغ بازگشتی حساب شود نه آن مبلغی که واریز شده است.

 

معاون معدنی وزیر صمت عنوان کرد که : ۱۰ هزار پروانه بهره برداری معادن در کشور صادر شده است که از این تعداد ۶ هزار و ۵۰۰ معدن فعال هستند و اگر از این میزان معادن دولتی را در نظر نگیریم قطعاً معدن طلای ساریگونی قروه جزو چهار معدن برتر بخش خصوصی از نظر رعایت استانداردها و پروتکل ها است.

 

وی ظهار داشت : در برنامه ششم توسعه به طرح اخذ تا یک درصد از معادن آلوده به تشخیص شورای معادن استان اشاره شده و در صورتی که شورا تأیید کند که معدنی آلوده است باید این یک درصد گرفته و به حساب خزانه واریز شود. 

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان نیز در این بازدید با بیان اینکه سرمایه گذاری یکی از راه های توسعه کردستان است، گفت: بیکاری و سرمایه گذاری اندک ۲ مشکل اساسی در استان بوده و باید تلاش برای استفاده از ظرفیت های موجود بیشتر شود. 

 

حسین فیروزی با بیان اینکه در گذشته سرمایه گذاری های اندکی در کردستان انجام شده، افزود: نیاز است این میزان افزایش یابد و در واقع سرمایه گذاری در معدن طلای ساریگونی قروه در این راستا بوده و اعلام آمادگی می کنیم برای سرمایه گذاری دوباره شرکت زرکوه در کردستان تا توسعه همه جانبه شکل گیرد.

 

وی اضافه کرد: مردم شهرستان قروه اهمیت سرمایه گذاری را درک کرده و می دانند این کار تا چه میزان ارزشمند بوده و در روند ایجاد اشتغال و رفع بیکاری مؤثر خواهد بود و این جای قدردانی دارد. 

 

فیروزی  از آمار ۱۲ درصدی بیکاری در کردستان خبر داد و یادآور شد: این میزان متناسب با ظرفیت های موجود در استان عدد بزرگی است و یکی از این همین ظرفیت های ایجاد اشتغال معادن هستند که باید بیشتر به کار گرفته شوند. 

 

سرپرست فرمانداری قروه هم بر استفاده از نیروهای بومی در معدن طلای سازیگونی تأکید کرد و گفت: مردم چندین دغدغه از لحاظ معدن دارند که یکی مربوط به همین بیکاری بوده و دیگری نیازهای اجتماعی، رفاهی، آموزشی و بهداشتی و در نهایت محیط زیست است.

 

حسین الماسی خواستار اطمینان دادن به مردم از لحاظ نداشتن مشکلات زیست محیطی فعالیت این کارخانه شد و با بیان اینکه درصد بالایی از طلای تولیدی کشور مختص به قروه است، اظهار داشت: باید طبق قانون درصدی از این حقوق دولتی در منطقه هزینه شود لذا اجرای این قانون یکی از خواسته های مهم مردم منطقه است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این نشست به قانونمداری معدن طلای ساریگونی اشاره کرد و افزود: هم اکنون به یک فهم مشترک با شورای روستا رسیده‌ایم و این نویدبخش سرمایه گذاری‌های ببیشتر خواهد بود و بی‌شک سرمایه اجتماعی پشت بند سرمایه اقتصادی به نتیجه می‌رسد.

 

محمد دره‌وزمی اظهار داشت: معادن کردستان در یک  مسیر صحیح قرار گرفته‌اند که آن فرآوری است و در حال حاضر برای تمام گونه‌های معدنی در  استان این مهم ایجاد شده و نیازمند حمایت برای ماندگاری هستند.

 

وی از شروع عملیات پروژه زنجیره فولاد در آینده‌ نزدیک خبر داد و گفت: به نتیجه رسیدن کارخانه های فرآوری در استان یکی از مطالبات مردم این منطقه است.

 

عضو هیات مدیره معدن طلای قروه در این نشست با اشاره به حل و فصل مشکل بین شوراهای روستا و معدن تاکید کرد: رفع مشکلات مرتبط با معدن تنها توسط مجموعه معدن ممکن نیست و نیاز است تمامی ارگان‌ها همکاری داشته باشند.

 

امان عادل خان اُف افزود: معدن تمام تلاش خود را برای توسعه منطقه به کار گرفته و می گیرد و از لحاظ کمک های اجتماعی و دیگر موارد دریغ نخواهد کرد.

 

وی همچنین از راه اندازی سنگ شکن ۲ با اشتغالزایی برای ۲۵۰ نفر خبر داد و این کار را یکی از اقدامات مدنظر برای رفع مشکل بیکاری در منطقه دانست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

بازدید [ 403 ]