اخبار

در پنجمین روز از هفته منابع طبیعی ؛

جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی شهرستان قروه برگزار شد

جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی شهرستان قروه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ؛ در این جلسه که به ریاست فرماندار شهرستان قروه برگزار شد ابتدا بهزاد شریفی پور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با انتقاد از چرای بی رویه دام ها در مراتع گفت : 4 برابر دام مازاد بر ظرفیت در شهرستان از مراتع استفاده می کنند که بخشی از این دام ها به صورت مهاجر از شهرها و استانهای مجاور هستند و بهترین روش برای حفظ مراتع جلوگیری از ورود این دام های مهاجر و جلوگیری از چرای بی رویه دام ها در مراتع است .

 

 

حمیدرضا ملکی ، رئیس دادگستری قروه نیز در ادامه با قرائت دستور کار جلسه و مصوبات جلسه قبلی شورای حفاظت از اراضی ملی گفت : موضوع حفاظت از اراضی ملی نیازمند توجه و حساسیت بیشتر است و می طلبد  ادارت عضو شورا در این خصوص با ملاک قرار دادن قانون ، عمل کنند .

در ادامه فرهاد سیف پناهی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست با ارائه گزارشی از روند بررسی و پیگیری پرونده تخلفات در این حوزه گفت : تا کنون 61 پرونده تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شده است که از این تعداد برای 8 پرونده حکم صادر شده است که حکم 6 پرونده به اجرا درآمده و همچنین وی از قلع و قمع یک باب خانه باغ نیز خبر داد .

در این جلسه عباد بشیری رئیس اداره منابع آب منطقه ای نیز از رفع تداخل نیم هکتار از اراضی خبر داد و گفت : 40 مورد پرونده تخلف حفاری چاه غیر مجاز به مراجع قضایی ارجاع داده شده است  که حکم 12 مورد به اجرا درآمده و با دستور مقام قضایی  22 حلقه  چاه غیر مجاز و تعمیر غیر مجاز چاه شناسایی و پلمپ شده است و در همین راستا 3 دستگاه حفاری غیر مجاز نیز توقیف گردیده است .

بشیری تعداد چاه های دارای مجوز را 1790 حلقه عنوان کرد و افزود : 285 حلقه چاه غیر مجاز که قبل از سال 1385  حفاری شده اند در شهرستان وجود دارد که منتظر تعیین تکلیف آنها هستیم .

عبدالرضا ابراهیمی فرد رئیس اداره راه و شهرسازی قروه نیز در این جلسه با اشاره به 35 مورد اقدام به تصرف  در سطح شهرستان ،گفت : از این تعداد 9 مورد  با حکم قانونی و 7 مورد نیز به صورت توافقی با مالک رفع تصرف شده است و 19 پرونده نیز در دست بررسی در مراجع قضایی است .

دادستان شهرستان قروه در این جلسه گفت : اکیپ های مشترک که برای بررسی مراجعه می کنند نسبت به قوانین مربوطه آگاهی کامل و اِشرافیت  داشته باشند .

جلال حاجی نصیری افزود : نمایندگان حقوقی ادارت متولی فعال تر عمل کرده و ارتباط با دستگاه قضایی را بیشتر کنند و از همه مهمتر آگاهی قانونی داشته باشند که بتوانند مدافع حقوق دستگاه متبوع خود باشند .

وی پیشنهاد داد که ادارات در حوزه کاری خود فرصت ها ، آسیب ها و تهدیدات را بررسی و به دادستانی و سایر دستگاه های عضو شورای حفاظت از اراضی ملی اعلام کنند که تعامل و همفکری در این خصوص بیشتر شود .

در پایان جلسه فرماندار شهرستان قروه با جمع بندی مطالب و موضوعات مطرح شده در جلسه و با ابراز رضایت از فعالیت دستگاه های اجرایی در خصوص مقابله با تخلفات و تصرف اراضی ملی ، گفت : مماشات با متخلفین و متصرفین در حفاظت از اراضی  قابل قبول نیست و دهیاران طبق قانون  در راستای حفاظت و صیانت از اراضی ملی مکلف هستند .

موحد امان اللهی آموزش نکات و مفاد قانون در خصوص حفاظت از اراضی ملی را برای مسئولین و کارشناسان دستگاه ها متولی لازم و ضروری دانست و پیشنهاد کرد کارگاه آموزشی و توجیهی با حضور یکی از قضات دادگستری برای کارسناسان و مسئولین ادارت عضو شورای حفاظت و همچنین بخشداران و دهیاران برگزار شود .

بازدید [ 475 ]