اخبار

به رسم همه ساله در ماه مبارک رمضان ؛

جشن گلریزان کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در قروه برگزار شد .

جشن گلریزان کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در قروه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه  ، مطابق اظهارات رئیس زندان قروه سال گذشته از 31 پرونده جرایم غیرعمد تشکیل شده تعداد 17 نفر از زندانیان جرایم مالی در جشن گلریزان با مبلغ 77 میلیون تومان آزاد شدند و همچنین تعداد 16 زندانی هم در برنامه ماه عسل به آزادی رسیدند. 

«حمزه علی دهقان» از وجود 56 زندانی جرایم غیرعمد در قروه خبر داد که از این تعداد 30 نفر پرونده مالی دارند، 20 نفر به خاطر مهریه گرفتارند و 6 نفر دیگر هم در اثر تصادف جاده ای دچار مشکل شده اند.

او مبلغ مورد نیاز برای آزادی این زندانیان را 6 میلیارد و 200 میلیون تومان دانست و خواستار همت خیرین، معدن داران و تمامی افراد دارای توان مالی در این زمینه شد.

فرماندار شهرستان قروه در مراسم جشن گلریزان ویژه زندانیان جرایم غیرعمد در شهرستان قروه، اظهار داشت: در دین اسلام نسبت به دستگیری از نیازمندان و افرادی که دچار مشکل شده اند تأکید بسیار شده و این فرصت مغتنمی است که خیرین بهترین بهره را ببرند.

به گفته موحد امان اللهی باید خیرین در تمامی عرصه های مهم همانند این برنامه حضور یابند تا بتوان برای زندانیان جرایم غیرعمد کاری کرد و نباید فراموش کنیم که این اتفاق در کمین همه نشسته است.

امان اللهی با بیان اینکه نباید تنها حس و حال فرد زندانی را درک کرد، افزود: نیاز است علاوه بر کمک به فرد زندانی، خانواده او را هم مدنظر قرار داد و حمایت کرد چرا که بیشترین آسیب زندانیان شامل حال خانواده های آنان می شود.

مطابق اظهارات وی اگر یک زندانی آزاد شود یک خانواده را از هزاران آسیبی که در کمین اش است نجات داده ایم.

در ادامه امام جمعه قروه طی سخنانی گفت : بخشندگی آنجایی معنا می یابد که انسان از آنچه دوست دارد ببخشد و بگذرد و این گونه می تواند خوی انسانی را در خود متبلور کند. 

حجت الاسلام حسن باباییان افزود : با کمک کردن می توان جامعه را از آسیب دور کرد و در واقع نباید گذاشت با نگاه نادرست بی رحمی ایجاد و انسانیت از بین برود.

باباییان با اشاره به کلیپ دختر پورشه سوار و بی تفاوتی او نسبت به کشتن یک انسان، افزود: هرکسی که در امور انسانی خود خارج از ظرفیت اش امکاناتی به دست آورد چنان پیش می رود که باعث آسیب زدن به جامعه می شود.

وی همین آسیب را در حادثه تصادف پورشه و راننده آن دانست و از اینکه جان انسان در برابر پول بی ارزش می شود ابراز تأسف کرد و گفت: این نوع نگاه و این نوع داشتن به واسطه پول، آبرو بر بوده و نوعی بی رحمی است و در این طیف وقتی بی رحمی به وجود آید انسانیت هم از بین می رود.

در این مراسم همچنین رئیس دادگستری شهرستان قروه گفت : امروزه مشکلات اقتصادی و معیشتی باعث شده آسیب ها در جامعه افزایش یافته و بسیاری که وضعیت خوبی داشتند و فکر نمی کردند پایشان به زندان باز شود با شکست مواجه شدند.

حمید رضا ملکی از اینکه در دعاوی حقوقی و خصوصی قاضی نمی تواند دخالت داشته باشد و کاری را از پیش ببرد گفت. «طبق قانون ما حق نداریم شکایتی که شاکی دارد را به خاطر نداری طرف محکوم شده نادیده بگیریم و در اینجا شاکی هم برایش مهم نیست که آخر و عاقبت این جریان چه می شود و فقط به دنبال پول خود است.»

«ملکی» در ادامه به افزایش مشکلات خانوادگی و تشکیل پرونده های مرتبط به این مسئله اشاره کرد. «عجیب پرونده های خانوادگی زیاد شده و پرونده های مهریه مثل نقل و نبات در دادگستری در حال پخش است و به نفقه و اجرت المثل هم می رسد.»

او تعداد کل زندانیان در قروه را بیش از 400 نفر دانست که این میزان بالاتر از ظرفیت مدنظر بوده و علاوه بر این با هزینه های سرسام آوری همراه است.

مطابق اظهارات «ملکی» سرانه هر زندانی 23 هزار تومان است که ماهانه 700 هزار تومان می شود و این هزینه می تواند برای کارهای دیگری مدنظر قرار گیرد.

رئیس دادگستری قروه معتقد است هر فرد زندانی علاوه بر اینکه خود آسیب دیده منجر به آسیب خانواده خود هم می‌شود. «خانواده زندانیان دچار مشکلات بسیاری هستند و مجبورند به خاطر نداری تن به یکسری خدمات غیرشرعی بدهند، دختران، زنان، پسران جوان و حتی کودکان گاهی اوقات به راه هایی می روند که نادرست است.»

«حمیدرضا ملکی» با تأکید بر اینکه نباید همه زندانیان را به یک چشم نگاه کرد خواستار توجه خیرین به مشکلات خانواده های زندانیان و حمایت از آنان شد.

 

 

 

جشن گلریزان کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در قروه برگزار شد .

بازدید [ 265 ]