اخبار

فرماندار شهرستان قروه:

تهیه بانک اطلاعاتی مهارتی در قروه ضروری است

نشست شورای مهارت شهرستان قروه در محل سالن جلسات فرمانداری به ریاست فرماندار شهرستان قروه و با حضور مدیرکل فنی و حرفه ای استان کردستان برگزار شد .فرماندار قروه با تأکید بر تهیه بانک اطلاعاتی مهارتی در شهرستان، مهارت آموزی را برای هر انسانی ضروری دانست و گفت که هر فردی به اندازه دانشی که دارد رشد می کند.
تهیه بانک اطلاعاتی مهارتی در قروه ضروری است

حسین الماسی در نشست شورای مهارت شهرستان قروه که با حضور مدیرکل فنی و حرفه‌ای کردستان برگزار شد، اظهار داشت: مهارت آموزی امروزه نیاز اساسی برای هر انسانی است که به دنبال دانش می‌رود و در واقع دانش بدون مهارت ارزشی ندارد.

به گفته وی در شهرستان قروه کارهای خوبی در حوزه اشتغال و کارآفرینی صورت گرفته و نیاز است این کارها تقویت شوند و ادامه یابند.

الماسی با اشاره به راه اندازی مرکز رشد در شهرستان قروه، افزود: راه اندازی این مرکز در کسب مهارت‌های علمی بسیار تأثیر دارد و برای موفقیت در این زمینه لازم است متخصصان و افراد دارای دانش مهارتی وارد کار شوند.

وی با تأکید بر اینکه انسان به اندازه دانشی که دارد رشد می‌کند، تصریح کرد: باید در شهرستان بانک مهارتی تهیه شود تا متقاضیان بتوانند راحت تر در این زمینه فعالیت داشته باشند.

فردین ناموردر نشست شورای مهارت شهرستان قروه که با حضور مدیرکل فنی و حرفه‌ای کردستان برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان قروه دارای یک مرکز دو منظوره دولتی شامل ۸ کارگاه ثابت و ۶ کارگاه غیر ثابت مستقر در زندان و تیم‌های سیار شهری و روستایی است.

وی با بیان اینکه این مرکز دارای ۱۶ رشته و بالغ بر ۶۰ حرفه آموزشی است، افزود: در این مرکز ۱۲ مربی شامل ۸ آقا و۴ خانم و۳۶ مربی (استاد کار) آموزش در محیط واقعی کارفعالیت دارند.

نامور تعداد دوره‌های آموزشی سالیانه را ۱۲۰ دوره و میانگین عملکرد آموزشی سالیانه را هزار و ۳۴۲ نفر دوره دانست و به فعالیت آموزشگاه‌های خصوصی اشاره کرد و گفت: در شهرستان ۱۶ آموزشگاه آزاد خصوصی با ۱۸ رشته و بیش از ۱۶ حرفه آموزشی و تعداد ۵۱ مربی شامل ۴۲ خانم و ۹ آقا هستند.

به گفته وی تعداد دوره‌های آموزشی سالیانه در آموزشگاه‌های خصوصی ۵۹ دوره با میانگین عملکرد آموزشی سالیانه ۹۵۶ نفر دوره بوده است.

نامور با اشاره به وضعیت آموزشی آموزشگاه‌های خصوصی و دولتی، تصریح کرد: میانگین تعهد آموزشی سالیانه در بخش دولتی ۳۱۳ هزار نفر ساعت و در بخش خصوصی و ۴۰۰ هزار نفر ساعت و میانگین عملکرد آموزشی سالیانه در بخش دولتی ۲۹۶ هزار و ۴۹۷ نفر ساعت و در بخش خصوصی ۲۹۰ هزار و ۷۷۵ نفر ساعت ثبت شده است.

مطابق سخنان رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای قروه آموزش بخش دولتی برحسب جنسیت بدین صورت است که از تعداد هزار و ۳۴۲ نفر دوره برای میانگین عملکرد آموزشی در این بخش ۸۶۹ نفر آن را مردان معادل ۶۵ درصد و ۴۷۳ نفر را زنان معادل ۳۵ درصد تشکیل می‌دهند.

همچنین در بخش خصوصی آن طور که فردین نامور می‌گوید از تعداد ۹۵۶ نفر دوره برای میانگین عملکرد آموزشی ۲۴۵ نفر را مردان معادل ۲۶ درصد و ۷۱۱ نفر زنان معادل ۷۴ درصد شرکت داشته‌اند.

وی از ترکیب آموزشی بخش دولتی گفت و بیان کرد: در این بخش حوزه خدمات با ۳۲۵ نفر دوره معادل ۲۴ درصد، صنعت ۷۹۸ نفر دوره معادل ۶۰ درصد، فرهنگ و هنر با ۱۶۵ نفر دوره معادل ۱۲ درصد و کشاورزی با ۵۴ نفر دوره معادل ۴ درصد به ترتیب بیشترین متقاضیان را داشته‌اند.

نامور در ادامه ترکیب آموزشی در بخش خصوصی را شامل خدمات با ۸۵۵ نفر دوره معادل ۸۰ درصد، صنعت ۱۳۷ نفر دوره معادل ۷ درصد و فرهنگ و هنر با ۷۷ نفر دوره معادل ۱۳ درصد دانست.

وی به نوع دوره‌های آموزشی مراکز دولتی پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر به ترتیب در پایگاه ثابت شهری، زندان، پایگاه روستایی، محیط کار واقعی، سیار شهری، صنایع ضمن کار، سکونت گاه‌های غیررسمی، پادگان و صنایع و اصناف بیشترین دوره‌های آموزشی صورت گرفته است.

بنا به گفته‌های نامور در خصوص جامعه هدف شهرستان روستاییان با ۳۷ درصد، ساکنین سکونت گاه‌های غیررسمی با ۲۱ درصد، شاغلان دولتی ۱۲ درصد و شاغلان بنگاه‌های اقتصادی با ۱۱ درصد بیشترین آموزش‌ها را از آن خود کرده‌اند.

شسید جمیل احمدی در نشست شورای مهارت شهرستان قروه اظهار داشت: اشتغال یک زنجیره بوده و کاری فرابخشی است و باید همه دستگاه‌ها در این زمینه نقش داشته باشند.

 

به گفته وی اگر در حوزه مهارت و اشتغال آن طور که باید موفق نبوده‌ایم باید ایراد را در این بدانیم که نقش خود را به درستی شناسایی نکرده‌ایم.

 

احمدی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در شهرستان قروه، افزود: زمانی می‌توان از منابع بهره گرفت که نیروی انسانی کارآمد داشته باشیم و این کارآمدی با آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به وجود می‌آید.

 

وی با تأکید بر اینکه دیگر دوره یقه سفیدان تمام شده، تصریح کرد: امروزه مهارت و توانمندی در کار حرف اول را می‌زند و تمامی تحصیل کردگان دانشگاهی تنها با داشتن مهارت است که می‌توانند به موفقیت لازم برسند.

 

احمدی در ادامه با اشاره به سال جهش تولید، گفت که تنها زمانی می‌توان به جهش تولید رسید که جهش مهارت صورت گرفته باشد.

 

وی به تدوین سند توسعه مهارت و نقش آن در اشتغال و کارآفرینی پرداخت و یادآور شد: در سند توسعه مهارت تمامی برنامه‌ها بر اساس ظرفیت‌های منطقه‌ای تدوین شده و نیروی کار ماهر مطابق استانداردهای لازم در هر منطقه و شهرستان آموزش می‌بینند.

 

احمدی بر آموزش‌های مشارکتی و تلاش برای رسیدن به اهداف در اشتغال و تولید تأکید کرد.

بازدید [ 214 ]
برچسب ها