اخبار

در راستای رعایت الگوی کشت و مدیریت منابع آبی؛

اولین جشنواره استانی سیب زمینی در شهرستان قروه برگزار شد

اولین جشنواره استانی سیب زمینی با معرفی کشاورزان نمونه سیب زمینی کار در قروه برگزار شد
اولین جشنواره استانی سیب زمینی در شهرستان قروه برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، مدیر جهاد کشاورزی استان کردستان در این جشنواره گفت : در استان کردستان در سال زراعی قبل حدود 8 هزار و 100 هکتار زیر کشت سیب زمینی قرار گرفت و 305 هزار تن سیب زمینی تولید شد و امسال یکی از کشاورزان با تولید بیش از صد تن در هکتار معرفی شده و امیدواریم به عنوان سیب زمینی کار نمونه کشوری شناخته شود .

 

خالد جعفری در خصوص قیمت سیب زمینی نیز گفت : در زمان برداشت سیب زمینی با توجه به افزایش تقاضا قیمت کاهش می یابد و سازمان جهاد پیگیر موضوع بوده و بیش از 80 هزار تن ظرفیت سردخانه ای و انبار فنی در استان وجود دارد و انبار های غیر فنی هم بر اساس برآوردهای انجام شده حدود 80 هزار تن است و در مجموع حدود 160 هزار تن ظرفیت نگهداری سیب زمینی ایجاد شده است که موجب کمک به تعادل عرضه و تقاضا می شود .

 

وی اظهار داشت با توجه به اینکه از دهم آبان ماه تعرفه گمرکی کشور عراق برداشته شده است صادرات سیب زمینی شروع شده و در طی این چند روز نزدیک به 2 هزار تن سیب زمینی از کردستان به اقلیم کردستان عراق صادر شده است .

 

علی محمد مرادی نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون کشاورزی مجلس است نیز در سخنانی گفت : کشاورزان تولید کنندگان اصلی استان هستند و با برگزاری این جشنواره برای معرفی محصولات کشاورزی به سایر نقاط کشور و به ویژه معرفی این ظرفیت ها به مسئولین کمیسیون کشاورزی و به هیئت وزیران می تواند انجام گیرد.

 

سرپرست فرمانداری شهرستان قروه نیز در این جشنواره ضمن تقدیر از زحمات کشاورزان گفت : بیشترین تولید سیب زمینی استان مربوط به شهرستان قروه است که 3750 هکتار زیر کشت این محصول قرار دارد و 600 هزار تن برداشت داشته ایم .

 

 حسین الماسی اظهار داشت یک چهارم تولید محصولات زراعی ، باغی و دام استان مربوط به شهرستان قروه است .

 

در اولین جشنواره استانی سیب زمینی  16 رقم  سیب زمینی که در کردستان کشت می شود به نمایش گذاشته شد ارقامی چون : اسپریت بانبا جلی مارفونا آگریا میلوا بورِن ساتینا- اونیکس سافاری آنستا کرونادا رد اسکارلت جرجینا بلینی  و اوتاوا و در پایان از کشاورزان نمونه سیب زمینی کار بر اساس رعایت الگوی کشت و برداشت کمی و کیفی این محصول با اهدای تندیس تقدیر به عمل آمد .

 

 

اولین جشنواره استانی سیب زمینی در شهرستان قروه برگزار شد

بازدید [ 250 ]