اخبار

قروه ؛

انتقاد فرماندار از وجود 700 چاه مجاز مازاد بر نیاز شهرستان

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قروه برگزار شد
انتقاد فرماندار از وجود 700 چاه مجاز مازاد بر نیاز شهرستان

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، فرماندار قروه  در این جلسه گفت : شهرستان قروه حدوداً به  ۵۰۰ حلقه چاه نیاز دارد و در واقع نزدیک به ۷۰۰ حلقه چاه مجاز بالاتر از ظرفیت شهرستان حفر شده و باید پرسید بر چه اساسی و طبق کدام دستور العمل مجوز این چاه ها صادر شده است.

موحد امان اللهی افزود :  بیش از ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در قروه وجود دارد و سوال این است که به کجا می خواهیم برسیم و در واقع با این وضع در آینده با بحران جدی در حوزه آب روبرو خواهیم شد .

امان اللهی با بیان اینکه استفاده بیش از حد آب واقعاً فاجعه است بر برخورد قاطع با متخلفان، نظارت جدی، تعیین تکلیف چاه های بدون استفاده تأکید کرد.

وی با اشاره به اینکه ما مسئولان باید در حرف و عمل یکی باشیم، تصریح کرد: زمانی کشاورز ما را باور می کند که مدیریت درست داشته و آنچه می گوییم را اجرا کنیم در واقع وقتی هنوز در کنترل چند مرکز شن و ماسه مانده ایم چگونه انتظار داریم کشاورز ما را همراهی کند.

امان اللهی در ادامه به انتقاد از شرکت آب منطقه ای پرداخت و گفت: آب منطقه ای باید ممنون منابع طبیعی هم باشد که با اجرای طرح های آبخیزداری و تغذیه مصنوعی به نوعی در حفظ منابع آب کمک رسان است نه اینکه مانع کار شده و سنگ اندازی کند. 

در این جلسه ابتدا رئیس منابع آب شهرستان قروه طی گزارشی عنوان کرد : ۳۲۹ حلقه چاه غیرمجاز و 1818 حلقه چاه مجاز در قروه وجود دارد که از این تعداد 12۰۰ حلقه به صورت عمیق حفر شده است.

عباد بشیری همچنین به انسداد ۳۵ حلقه چاه غیرمجاز در سال های ۹۷-۹۶ به همراه معرفی ۵۳ فقره پرونده تخلف اعم از چاه های غیرمجاز، اضافه کشت و ... به مراجع قضایی اشاره کرد و گفت : به دلیل برداشت های بی رویه پدیده فرونشست زمین در روستای شانوره مشاهده شده که موجب  شوری و گازدار شدن آب چاه های بخش چهاردولی در عمق ۲۰ تا ۴۰ متری و ایجاد شکاف هایی در زمین های کشاورزی این منطقه گردیده است .

بشیری با اشاره به سه دشت ممنوعه در شهرستان، میزان افت سالانه در دشت قروه به مساحت ۱۶۹ کیلومتر مربع را ۷۰ سانتی متر با کسری مخزن ۶۳.۰۸ میلیون مترمکعب براساس مطالعات ۳۲ سال گذشته اعلام کرد.

وی به میزان ۶۰ سانتی متر افت سالانه در دشت چهاردولی به مساحت ۳۲۱ کیلومتر مربع با کسری مخزن ۹۴.۹۵ میلیون مترمکعب براساس مطالعات ۳۲ سال گذشته اشاره کرد.

بشیری در ادامه از میزان افت سالانه در دشت دهگلان را ۱.۲ سانتی متر با کسری مخزن ۵۴۳.۱ میلیون مترمکعب براساس مطالعات ۳۱ سال گذشته گفت و مساحت این دشت را ۷۸۰ کیلومتر مربع دانست.

وی تعداد چاه های شهرستان را در ۴ بخش شهری، روستایی، کشاورزی و صنعت دانست و افزود: ۲۶ حلقه در بخش شرب شهری با برداشت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه و ۳۷ حلقه در بخش شرب روستایی با برداشت ۳ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۹۷ مترمکعب به صورت سالانه وجود دارد.

مطابق اظهارات بشیری تعداد چاه های بخش صنعت ۹۸ حلقه با برداشت ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه بوده و همچنین بیشترین تعداد حلقه چاه مختص به بخش کشاورزی به میزان هزار و ۶۶۶ حلقه با برداشت ۹۷ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه است.

رئیس منابع آب قروه در ادامه با اشاره به مصالح رودخانه ای واقع در شهرستان، تصریح کرد: ۶ کارگاه دانه بندی در رودخانه های چمقلو، ظله جوب، عبدل آباد و تلوار وجود دارند که باعث آسیب به منابع آب زیرزمینی شده و نیازمند نظارت بیشتر هستند.

وی در ادامه خواستار تخصیص آب به بخش صنعت در راستای ایجاد اشتغال با انتقال آب از سدهای آزاد و ژاوه و تسریع در این زمینه شد.

همچنین تخصیص اعتبار لازم جهت اجرای طرح تغذیه مصنوعی بر روی رودخانه جامه شوران و مجهز شدن چاه های دیزلی به نیروی برق و نصب کنتور هوشمند حجمی بر روی آن ها و رفع تبعیض بین کشاورزان از دیگر مسایلی بود که بشیری از آن سخت گفت.

وی کاهش کیفیت آبخوان و آلودگی آن به نیترات به دلیل استفاده بیش از حد کودهای شیمیایی، ممنوعیت ورود کشاورزان غیربومی به منطقه، ترغیب و تشویق کشاورزان به استفاده از کشت های کم آب طلب، کالیبراسیون کنتورهای هوشمند آب و برق از سوی کشاورزان و معرفی متخلفینی که اقدام به دستکاری کنتورهای برق می کنند را از دیگر راهکاری مدنظر دانست.

رئیس دادگستری قروه با تأکید بر افزایش بازرسی از چاه های غیرمجاز و نظارت بر کنتورهای هوشمند، گفت: آب مسئله ای حساس بوده و در برهه کنونی در واقع هیچ چیزی با این مقوله قابل قیاس نیست.

حمیدرضا ملکی در نشست شورای حفاظت از منابع آب در شهرستان قروه با تأکید بر حساسیت مسئله و برخورد جدی با متخلفان، اظهار داشت: در این برهه هیچ چیز با آب قابل قیاس نیست و باید با کسانی که به صورت غیرمجاز آب را به فروش می رسانند برخورد شود.

به گفته وی آمار چاه های غیرمجاز بالاتر از چیزی است که اعلام می شود و نیاز است گشت های بازرسی و نظارت افزایش پیدا کند.

ملکی با بیان اینکه آب متعلق به همه مردم است، تصریح کرد: لازم است با نظارت بر کنتورهای هوشمند مبنای فساد از این مسئله برداشته شود و همچنین استفاده از بساط رودخانه ها به صورت اصولی صورت گیرد.

وی بر تبلیغ در راستای صرفه جویی و استفاده بهینه از آب و فرهنگ سازی در جامعه تأکید کرد. 

دادستان قروه با بیان اینکه حفاظت از سالم بودن آب باید در اولویت قرار گیرد، مشکلات موجود در منابع آبهای زیرزمینی را به دلیل کوتاهی کردن مسئولان دانست.

سید جلال حاجی نصیری نیز در این جلسه با بیان اینکه در حوزه آب همه ما مقصریم چون کوتاهی کردیم، اظهار داشت: امروزه همه ادعای مسلمانی داریم اما خلاف می رویم و کنتور دستکاری می کنیم و به صورت غیرمجاز نفت و آب از زمین می کشیم.

به گفته وی لازم است در شرایط فعلی مدیران به میدان آمده و از ساعات اداری هم فراتر روند و در واقع ابتدا خودمان به گفته هایی که می زنیم عمل کنیم بعد سراغ مردم برویم.

حاجی نصیری با تأکید بر اینکه تمامی این مشکلات به خاطر کوتاهی کردن است، افزود: چرا باید طوری عمل شود که مسئله ای تبدیل به بحران گردد، چرا اصلاً بدون هیچ برنامه ای مجوز چاره داده شده و نظارتی هم نیست.

وی به نیاز نسل بعد برای آب و پاسخ گویی به آنان در این زمینه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حفاظت از سالم بودن آب باید در اولویت باشد و در برابر کسانی که به دنبال آلوده کردن آب هستند ایستاد و جلوی این عمل را گرفت.

حاجی نصیری بر برخورد قانونی با متخلفان تأکید کرد و یادآور شد که اگر برخورد مطابق قانون صورت نگیرد جرم افزایش می یابد.    

شورای حفاظت از منابع آب

بازدید [ 326 ]