اخبار

فرماندار شهرستان قروه:

اجرای قانون به عنوان تکلیف عمومی

جلسه کمیته مشورتی معدن طلای ساریگونی شهرستان قروه برگزار شد
اجرای قانون به عنوان تکلیف عمومی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قروه ، موحد امان اللهی  با تأکید بر اجرای قانون به عنوان تکلیف عمومی ، گفت : حل مشکلات در معادن نیازمند اجرای قانون است و در واقع با حرکت در مسیر قانون می تواند به مقصد درست رسید .

به گفته وی گرچه قانون معدن که تدوین شده بیشتر حق معدن دار را دیده تا حق مردم را، لذا نیاز است در این زمینه بازنگری صورت گیرد و به نوعی نگاهی دو طرفه به این مقوله در نظر گرفته شود.

امان اللهی با بیان اینکه ماده معدنی در اصل متعلق به همه مردم است، تصریح کرد: گرچه سرمایه گذار نیازمند حمایت است اما موارد مطرح شده در این نشست منافاتی با حمایت کردن ندارد و بلکه تکلیف و حقوقی بوده که باید رعایت شود.

وی توجه به مسئولیت‌های اجتماعی را ضروری دانست و افزود: اجرای مسئولیت‌های اجتماعی کمتر از قانون نیست و اینکه مسئولان معدن طلا در این زمینه وارد کار شده اند جای تشکر دارد و نیاز است افزایش یابد.

امان اللهی در ادامه به بحث استخدامی‌های سفارشی در معدن اشاره کرد و گفت: اینکه یک نفر سرکار برود ایرادی ندارد اما باید بر مبنای اصول مرتبط و تخصص لازم باشد نه سفارش و در واقع پروسه استخدام درست پیش برود.

وی با انتقاد از اینکه در پروسه استخدام در معدن طلا نظر فرمانداری حذف شده، بیان کرد: متأسفانه هر کسی که برای بررسی روند کار معدن می‌رود بعداً مطلع می‌شویم که همین فرد آشنایان خود را معرفی کرده و در معدن مشغول به کار شده اند و این هیچ دلیل اخلاقی ندارد.

فرماندار قروه بر دقت و نظارت بیشتر در زمینه استخدامی‌ها تأکید کرد و خواستار در اولویت قرار دادن نیروهای بومی به ویژه جوانان روستاهای اطراف معدن شد.

موحد امان اللهی همچنین خواستار تسریع در رفع مشکلات مرتبط به امور آب، مباحث بازسازی مدارس، بهسازی راه روستایی، اجرای طرح هادی روستاهای اطراف معدن، نظارت بر سنجش شاخص‌های محیط زیست، توجه به حق و حقوق کارگران در همه زمینه‌ها، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و شد.

وی در ادامه نکته دیگر را مربوط به مشکل آرسنیک و آلودگی آن دانست و خطاب به متولیان امر عنوان کرد: براساس پایش صورت گرفته بدون هیچ گونه اغماضی باید هر آنچه به دست آمده با مستندات لازم اعلام شود تا اگر مشکلی وجود دارد در مورد آن تدبیری اندیشیده شود.

 

دادستان شهرستان قروه نیز در این جلسه گفت: وضعیت استخدام های سفارشی و غیر اصولی در معدن طلای قروه به صورت جدی پیگیری می شود .

سیدجلال حاجی نصیری با تأکید به رعایت اخلاق و تعهدات مرتبط، اظهار داشت: وقتی تعهدات درست اجرا نمی‌شوند بیشترین آسیب از همین بی توجهی به این مسئله شکل می‌گیرد.

وی با انتقاد از اینکه ادارات در زمینه مشکلات معدن طلا هیچ گونه گزارشی را به دادستانی ارائه نداده اند، افزود: نیاز است ادارات نسبت به وظیفه خود در این زمینه احساس مسئولیت کرده و تعامل خود با دادستان را افزایش داده و موارد را بیان کنند.

حاجی نصیری بر استانداردسازی دستگاه‌ها توسط مجموعه معادن زرکوه تأکید کرد و توجه به سلامت افراد قبل از هر مسئله دیگری را مهم دانست.

به گفته وی باید در انجام امور معدن با نظارت لازم، افراد در جایی به کار گمارده شوند که متخصص آن کار باشند و توجه به این مهم توسط اداره بهداشت در راستای حفاظت از سلامت کارگران ضروری است.

حاجی نصیری هم در ادامه نسبت به استخدامی‌های غیراصولی و سفارشی در معدن طلای قروه به شدت انتقاد و ابراز تأسف کرد و گفت: چطور می‌شود کارشناس اداره‌ای که برای نظارت بر معدن حضور پیدا می‌کند به بحث استخدامی‌ها می‌رسد و با سفارش آشنایان خود حرکت می‌کند!؟

دادستانی قروه ضمن تأکید بر پیگیری این موضوع، یادآور شد: استخدام افراد به نوبه خود ایرادی ندارد اما اینکه آیا واقعاً آن فرد سفارش شده نیاز بوده استخدام شود و یا اینکه تخصص لازم را داشته یا نه، جای بحث دارد.

حاجی نصیری ادامه این روند را عاملی بی اعتمادی نسبت به ادارات خواند و بار دیگر خواستار توجه به رعایت اخلاق شد.

کمیته مشورتی معدن طلای ساریگونی

بازدید [ 253 ]