مدیریت مصرف صحیح آب نیازمند مشارکت همگانی است

فرماندار قروه با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های اصلی مردم بحث آب شرب است گفت: مدیریت مصرف صحیح آب نیازمند مشارکت همگانی است که این امر نیازمند توزیع عادلانه با توجه به منابع و اعتبارات در شهرستان است.

پرویز کولانی در آیین تودیع و معارفه رئیس آب و فاضلاب شهری افزود: با توجه به قدمت شبکه آب برخی از محلات شهرستان دچار فرسودگی شبکه و باعث از دست رفتن پرت آب می شود و این امر نیازمند اصلاح شبکه آب است.

وی از مردم خواست با مدیریت در مصرف آب و صرفه جویی، از مصرف بی رویه و غیر ضروری آب خودداری کنند.

کولانی تاکید کرد: با توجه به اینکه منابع آب محدود و استحصال و بهره برداری از آن زمان بر و هزینه بر است مدیریت آب در این زمینه نقش بسزایی دارد.

وی افزود: یکی از دغدغه هایی که مردم انتظار دارند انتقال آب از سد قوچم و آزاد به شهرستان قروه است که این امر در دست اقدام است و با تسریع عملیات اجرایی آن مشکل آب شهرستان مرتفع می شود.

رئیس سابق آب و فاضلاب شهری در این آئین گفت: برداشت بی رویه چاه های کشاورزی مجاز و غیر مجاز و کاهش بارندگی سبب افت شدید سطح آب های زیرزمینی شده است.

منصور دولتی افزود: حل مشکل آب سالیانه نیازمند افزایش حداقل 50 لیتر بر ثانیه به حجم آب تولیدی دارد که در مدت سه سال شروع 12 حلقه چاه حفر و تجهیز و 9 حلقه چاه با دبی تقریبی حداقل 100 لیتر بر ثانیه اقدام شده است.

وی از وارد مدار نمودن منبع هزار و 700 متر مکعبی قلعه که باعث برطرف نمودن مشکل فشار آب نواحی مرتفع قلعه و برخی از نقاط شهر قروه خبر داد و گفت: رفع مشکل کم آبی قلعه در سال گذشته اجراء شده و در سال 96 در دست اقدام است.

وی افزود: بیش از چهار کیلومتر شبکه فاضلاب با همکاری شورای شهر و شهردار قروه در قلعه و اتصال شبکه مربوط به شبکه فاضلاب شهری قلعه احداث شده است و بیش از 400 رشته اشتراک فاضلاب در قلعه فروش و واگذاری شده است.

رئیس سابق آب و فاضلاب شهری شهرستان قروه از اصلاح بیش از چهار کیلومتر شبکه آب و خارج نمودن شبکه قدیمی شبکه آب خبر داد و افزود: این امر سبب کاهش حوادث شکستگی لوله آب در قلعه و کاهش پرت آب به میزان 20 درصد شده است.

وی افزود: تغییر سیستم گندزدایی آب تولیدی از پودر کلر به تزریق آب ژاول در تاسیسات قروه به دلیل احتمال خطرات از پودر کلر در قروه، سریش آباد و دزج استفاده شده است.

وی گفت: پیگیری و شروع به کار احداث تصفیه خانه آب دلبران، پیگیری و شروع به کار احداث توسعه شبکه فاضلاب آب دلبران و دزج، افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شهر سریش آباد و اتمام پروژه شبکه فاضلاب شهر سریش آباد به میزان 95 درصد از کل شبکه در مدت سه سال مدیریت این اداره انجام شده است.

در پایان مراسم از زحمات منصور دولتی قدردانی شد و جبار کلوندی به عنوان رئیس اداره آب و فاضلاب شهری معرفی شد.

10 تير 96